Konsultantki ślubne

- tel.: 698-294-763
80-227 Gdańsk ul. Do Studzienki 3
Ślub w plenerze

Ślub w plenerze jest marzeniem wielu par młodych, dlatego też coraz więcej z nich decyduje się na taką uroczystość. Z organizacją ślubu cywilnego i kościelnego w plenerze wiąże się kilka formalności i dodatkowych kosztów, z których nie zawsze narzeczeni zdają sobie sprawę. A zatem o czym należy wiedzieć, zanim podejmiemy ostateczną decyzję na ślub w plenerze, czyli poza murami Urzędu Stanu Cywilnego czy Kościoła?

Dlaczego tak wielu parom młodym zależy na ślubie w plenerze? Pomysłów co do ich miejsca również nie brakuje. Bardzo często cel ten wynika z doświadczeń narzeczonych, jak też ich pasji. Ślub w murach Urzędu Stanu Cywilnego odcina drogę do realizacji tych marzeń. Wybrana przez nich konwencja z reguły ma pokazać zaproszonym gościom fragment ich życia, zainteresowania, ich samych.

Jeśli chodzi o ślub cywilny w plenerze jest znacznie łatwiej uzyskać zgodę na tego typu uroczystość zaślubin aniżeli na ślub kościelny poza Kościołem. Mianowicie w kodeksie prawa kanonicznego jest zapis mówiący o tym, że ewentualną zgodę na ślub kościelny poza Kościołem wydaje biskup (nie jest to łatwe, jak też wymaga wielu zabiegów).

Od czego zatem zacząć przygotowania do ślubu w plenerze?

Ślub cywilny w plenerze

W 2015 roku zostały wprowadzone zmiany, które pozwalają urzędnikom Stanu Cywilnego na udzielenie ślubu poza murami urzędu. Do tego roku, sytuacja taka dotyczyła konkretnie określonych sytuacji, np. w razie pobytu w szpitalu lub choroby. Obecnie nie ma z tym większego problemu, ślub może być udzielony poza urzędem w dowolnym miejscu, jednakże nie może zakłócić powagi oraz dostojności uroczystości. I kolejny ważny aspekt to zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obecnym. Zagadnienie ślubu cywilnego w plenerze normuje „Prawo o aktach stanu cywilnego”.

Formalności związane ze ślubem cywilnym w plenerze

Osoba, która zamierza zawrzeć małżeństwo składa do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenie o wstąpienie w związek małżeński poza urzędem Stanu Cywilnego. Ważne:  USC właściwy dla danej lokalizacji (czyli wybranego przez Was miejsca).  Wniosek osoby składającej zostaje przyjęty przez urzędnika jeśli  wskazane we wniosku miejsce zawarcia ślubu spełnia warunki takie jak:  zachowanie powagi formy jego zawarcia i zapewnia bezpieczeństwo osób, które są obecne w czasie składania przysięgi małżeńskiej. Co jeśli miejsce zaślubin nie spełnia powyższych wymogów? W takiej sytuacji kierownik urzędu w formie pisemnej odmawia przyjęcia oświadczenia o udzieleniu ślubu cywilnego w miejscu przez niego wskazanym.  Dlatego nie każda „wizja” ślubu par młodych poza urzędem spotyka się z aprobatą urzędników. Wynika to z tego, że ślub np. pod wodą, na szczycie góry bądź w chmurach nie jest najlepszym (ani możliwym do realizacji) przedsięwzięciem, ale ogród, plaża czy nawet las już tak.

Co zrobić, jeśli decyzja USC jest negatywna? Pozostają dwie możliwości. Po pierwsze, należy rozważyć inne miejsce ceremonii. Po drugie, jeśli nie zgadzamy się z decyzją urzędnika, można skierować sprawę na drogę sądową.

Koszt ślubu cywilnego w plenerze

W celu zawarcia ślubu cywilnego w plenerze należy przygotować się na wyższe dodatkowe koszty, które są związane z organizacją uroczystości i formalnościami. Opłata, którą należy uiścić to kwota w wysokości 1000 zł. Dlaczego taka opłata? Otóż w cenę wlicza się: opłatę za insygnia z wizerunkiem  orła właściwym dla godła RP,  paterę na obrączki oraz jej konserwację,  strój urzędniczki/urzędnika udzielającego ślub,  możliwe wynagrodzenia dla zastępcy kierownika USC, koszty dojazdu na miejsce zaślubin. Opłata ta jest następstwem ustawy, która z kolei wyznacza maksymalną jej wysokość.

Inna ważna kwestia ślubu w plenerze

Jeśli w trakcie zaślubin będzie wielu gości, powinniśmy zadbać o odpowiednie nagłośnienie. Zapewni to zgromadzonym możliwość wysłuchania słów urzędnika i przysięgi małżeńskiej małżonków. Oprawa florystyczna oraz dekoratorska nie jest aż tak ważna dla urzędnika, jak strona techniczna, aczkolwiek właściwe ustrojenie, jak i muzyka nadadzą dostojności ceremonii. Składniki takie jak kwiaty na stole, dywan czy przystrojone przejście dla pary młodej to najbardziej widoczne elementy.

Ślub w plenerze pozwala na „szaleństwo” pod kątem dekoracji przestrzeni.

Ślub kościelny w plenerze

Jeśli chodzi o ślub kościelny lub ślub konkordatowy w plenerze, pojawiają się schody. Zapis w kodeksie prawa kanonicznego mówi, że ślub kościelny nie może się odbyć  w miejscu, które nie jest uświęcone.

Oczywiście jest zapis, który mówi o wyjątkowych okolicznościach, aczkolwiek nadal są to jednostkowe przypadki. Jeśli jednak chcemy podjąć to wyzwanie, należy skierować się do biskupa podając konkretny powód na to, aby nasza ceremonia zaślubin miała miejsce poza murami kościoła. Rozpatrzenie takiego wniosku może trwać choćby rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *